Filozofia judo profesora Jigoro Kano

Za początek historii judo uznaje się rok 1882, kiedy to adept starojapońskiego stylu walki ju-jutsu – Jigoro Kano, otworzył swoją szkołę. Jego filozofie i styl walki określono nazwą judo, a wraz z upływem czasu dodano nazwę szkoły otwartej w Tokio. W ten sposób powstała nazwa Kodokan Judo. Do dziś szkoła Kodokan jest najstarszą i największą działającą akademią judo na świecie.

Od tego momentu upłynęło prawie 140 lat, a nauki japońskiego mistrza są aktualne w wielu zakątkach świata. Nawet obecnie na wielu tatami znajduje się zdjęcie wielkiego ojca judo. Jigoro Kano nie tylko stworzył judo, ale również rozwinął metodologię nauczania sztuk walki i rozwinął koncepcję filozoficzną o znaczeniu tej praktyki w charakterze osoby.

Profesor Jigoro Kano stworzył szereg zasad, które podzielono na 3 kategorie: 1 – zasada ogólna; 2 – podstawowe zasady; 3 – zasady dla zawodników.

Zasada ogólna w filozofii judo

Czynić tak, aby jak najbardziej efektywnie współdziałał umysł i ciało.

3 podstawowe zasady judo

Zasada JU – ustąp, aby zwyciężyć

Pierwsza zasada brzmi „ustąp, aby zwyciężyć”. Wedle tej zasady nie ma sensu przeciwstawiać swojej siły sile przeciwnika. Ponieważ istnieje szansa trafienia na przeciwnika silniejszego niż my sami. Zadaniem judoki jest wykorzystać siłę przeciwnika np. wykorzystać jego popchnięcie przy rzucie.

Wedle tej zasady judo może uprawiać osoba o dowolnym wzroście czy posturze. Dlatego cieszy się dużą popularnością wśród kobiet i dzieci. Jest to również dyscyplina, w której siła nie jest kluczowym elementem decydującym o pokonaniu przeciwnika. O ostatecznym sukcesie decyduje nie tylko siła i rozmiar, ale również umiejętności techniczne, doskonałość fizyczna i psychiczna.

Może również podejść do tej zasady w bardziej uniwersalny sposób. Wtedy odnosi się do postępowania w sytuacji zagrożenia walką. W momencie, gdy istnieje szansa uniknięcia niepotrzebnej walki, powinno się z niej zrezygnować. Inaczej podejść trzeba do walki sportowej, samoobrony czy walki w obronie słabszych.

 

Zasada SEIRYOKU ZENYO – maksimum skuteczności przy minimum wysiłku

Druga zasada skupia się na optymalizacji wysiłku. Należy to traktować uniwersalnie, czyli korzystać z niej w sporcie i życiu. Celem powinno być osiągnięcie konkretnych rezultatów przy jak najmniejszym nakładzie sił fizycznych i psychicznych. To bezpośrednio wiąże się z doborem właściwej taktyki.

Trzymając się zasady Seiryoku zenyo oszczędza się w walce energię. Polega to na właściwym dobrze technik i chwytów w konkretnych okolicznościach. Nie jest to łatwe zadanie, ale trening judo uczy szybkiego myślenia i korzystania z instynktu. Idąc o krok dalej, rzuty wykonywane w walce, powinny być racjonalnie dobierane i stosowane w odpowiednim momencie, wtedy skuteczność jest najwyższa.

 

Zasada JITA KYOEI – przez czynienie dobra nawzajem do dobra ogólnego

Trzecia zasada ma w dużej mierze wymiar ludzki. Skupia się na trenowaniu dla wspólnego dobra i korzyści. Według nauk Jigoro Kano jedynie współpraca oparta o wzajemną i szczerą pomoc może prowadzić do wspólnego rozwoju.

Z tego powodu judo bliżej jest do systemów samoobrony niż do tych, które opierają się na agresji. Wiąże się z tym również druga idea – w judo chodzi o walkę z samym sobą i swoimi słabościami, znacznie mniej z przeciwnikiem. Osoby kierujące się zasadą jita kyoei w swoim życiu bezustannie się doskonalą i wykazują gotowość do niesienia pomocy innym.

Siedem zasad filozoficznych, dla zaawansowanych zawodników judo

  • Wiedza jest kontrolowaniem, a kontrolowanie – zwycięstwem.
  • Kto się boi, jest skazany na porażkę.
  • Tylko ten, który szuka z pokorą wiedzy, jest bliski doskonałości.
  • Kiedy uświadamiasz sobie ze smutkiem, że nie znasz niczego, robisz twój pierwszy krok w nauce.
  • Nigdy nie bądź dumny ze zwycięstwa nad przeciwnikiem. Ten którego pokonałeś dzisiaj może wygrać z tobą jutro; jedyne zwycięstwo, które przetrwa to przezwyciężenie twojej własnej niewiedzy.
  • Judoka nie może doskonalić się, by walczyć, on walczy by się doskonalić.
  • Zrozum, że Ty który już potrafisz, musisz być cierpliwy, by nauczać swoich umiejętności.

Co oznacza słowo „judo”?

Słowo pochodzi z języka japońskiego. Judo jako nazwa skład się z dwóch członów:

  • ju – oznacza łagodność, zwinność, dokładność, ustępliwość;
  • do – zasadę, sposób, drogę, metodę, czy też jeszcze szerzej – życie, rozwój.

Dlatego w wolnym tłumaczeniu przyjęto, że judo oznacza „łagodną drogę”. Jest to spójne z naukami przekazywanymi przez twórcę judo, czyli Jigoro Kano. Widać to po zasadach, które przekazywane są przez judoków od lat. Część autorów tłumaczy judo jako „drogę do zwinności” albo „drogę ustępowania”.

Jeżeli interesuje Cię podział na stopnie w judo, to koniecznie zajrzyj do tego artykułu.