HISTORIA JUDO

Korzeni judo należy szukać w kraju kwitnącej wiśni – Japonii, gdzie po dziś dzień judo w ojczyźnie uznawane jest za sport narodowy. Umownie za datę powstania uznaje się rok 1882, wtedy ojciec judo Jigoro Kano, otworzył szkołę własnego stylu walki. Wcześniej Kano był adeptem starojapońskiej bojowej sztuki określanej jako ju-jutsu.

Jigoro był człowiekiem drobnej postury, a więc jego filozofia i nauki zakładały, żeby w jego chwytach, technika miała przewagę nad siłą. Dzięki temu nowy styl walki powinien być skutecznie używany również przez kobiety i dzieci. Ze względu na założenia mistrz zdecydował się wyeliminować techniki ju-jutsu, które w największym stopniu mogą doprowadzić do zranienia ćwiczących. Według nauk Kano judo miało być „łagodną drogą”.

To podejście objawia się nawet przy judo w wersji sportowej, gdzie nie ma uderzeń oraz kopnięć. W przypadku dźwigni są dopuszczalne jedynie na staw łokciowy. Natomiast rzuty, które w jakikolwiek sposób mogłyby, doprowadzić do kontuzji są zabronione i karane.

Dlaczego judo stało się tak popularne?

Popularność japońskiej sztuki walki wynika z jej wielu zalet, które objawiają się zarówna w strefie psychicznej jak i fizycznej. Rodziców do wysłania swoich dzieci na zajęcia judo przekonuje ich ogólnorozwojowy charakter. W dodatku organizacja UNESCO uznała judo za najlepszy ogólnorozwojowy sport dla dzieci.

Judo nie tylko wzmacnia ciało i poprawia ogólną sprawność, przede wszystkim:

  • kształtuje charakter młodego człowieka;
  • buduje system wartości;
  • wzmacnia hart ducha;
  • poprawia samoocenę i pewność siebie;
  • uczy ciężkiej pracy i dyscypliny.

Bez wątpienia judo nie jest łatwym sportem, co więcej to nie jest tylko sport. Zdecydowanie jest to sztuka walki i styl życia, który w znacznym stopniu kształtuje osobowości i charakter trenujących. Jak to w życiu, nie jest możliwe bycie doskonałym, ale trzeba do tego dążyć.

Zarys historyczny judo

Od 1882 roku judo zyskało ogromną popularność. Dużo większą rozpoznawalność niż starsze i bardziej brutalne systemy walki. Widać, że filozofia „łagodnej drogi” wyznawana przez mistrza Jigoro Kano znalazła na całym świecie wielu popleczników.

Obecnie judo jest znane i trenowane przez setki tysięcy ludzi na całym świecie. W 1964 roku jako pierwszy system walki w historii pojawiło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i rozgrywane jest aż do dziś. Na pierwszym turnieju olimpijskim rywalizowali zawodnicy z 27 państw w 4 kategoriach wagowych. W ciągu następnych lat judo weszło w poczet sportów na Igrzyskach Paraolimpijskich oraz na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Ten fakt potwierdza, że w trenowaniu judo nie ma barier i każdy może spróbować tego sportu.

Jak judo rozwijało się na świecie?

Systematyczna i ciężka praca Jigoro Kano oraz jego uczniów doprowadziła do tego, że judo zyskało ogromną popularność w Japonii. Pierwsza styczność japońskiego stylu walki i Europejczyków nastąpiła jeszcze w XIX wieku. W Europie pierwsze szkoły judo zaczęły powstawać na początku XX wieku, głównie we Francji i Anglii. W podobnym okresie judo zaczęło zdobywać popularność na terenie USA.

Wydarzeniem, które zahamowało rozwój judo, był wybuch II wojny światowej. Na szczęście wszystko bardzo szybko wróciło na dobre tory. Ponieważ już w 1948 roku powstała Europejska Unia Judo, a zaledwie 3 lata później Światowa Federacja Judo. Miejscem pierwszych Mistrzostw Świata stało się Tokio i był to rok 1956.

Kiedy judo pojawiło się w Polsce?

Właściwie dopiero po II wojnie światowej, pierwsze akademie powstały w latach 40 i 50 w mieście stołecznym Warszawa. Rok po Mistrzostwach Świata w Tokio w 1957 powstał Polski Związek Judo. Jeszcze w tym samym roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski.

Od tego momentu, aż do lat 90 judo w Polsce rozwijało się bardzo dobrze. Polacy od początku lat 60 zdobywali medale na Mistrzostwach Europy. Niedługo później, bo w latach 70 pojawiły się medale z Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. To właśnie Olimpiada jest w judo uznawana za najważniejszy turniej. Pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski zdobył w 1992 roku Waldemar Legień. W sumie do dziś na koncie Polskich judoków znajduje się 8 medali z Igrzysk Olimpijskich.

Korzenie judo
pochodzą z ju-jutsu

Wiele dalekowschodnich stylów walki i samoobrony wywodzi się z tradycyjnego, japońskiego systemu walki wręcz – ju-jutsu. Nie inaczej jest w przypadku judo, adeptem ju-jutsu był sam Jigoro Kano. Geneza pojawienia się starojapońskich sztuk walki, a także ich rozwój są niejednoznaczne. Głównie wynika to z dużej ilości legend, które niczym baśnie od dziesiątek lat powtarzane są w Japonii.

Jednakże najprawdopodobniej ju-jutsu jako system walki ukształtowało się w drugiej połowie XVI wieku. Natomiast wiek później (XVII) wiedza została usystematyzowana i przekształcona w spójny system nauczania. W drugiej połowie XIX wieku twórca judo Jigoro Kano zebrał, usystematyzował i wyselekcjonował techniki z różnych starojapońskich systemów walki. Następnie dopasował do swojej filozofii „łagodnej drogi” i otworzył swoją szkołę sztuk walki. W odróżnieniu od ju-jutsu swój styl walki Kano nazwał judo.

Z biegiem czasu do nazwy systemu walki Kano dodał nazwę swojej szkoły – Kodokan. W ten sposób powstało Kodokan Judo, co ciekawe pierwsza szkoła judo istnieje i działa do dziś w Tokio. Obecnie akademia Kodokan uznawana jest za najsłynniejszą i największą szkołę judo na świecie. Jigoro Kano spopularyzował judo do tego stopnia, że jeszcze w XIX wieku w Japonii judo uznano za sport bezpieczny i wprowadzono do obowiązkowego programu nauczania wychowania fizycznego w szkołach wszystkich typów.