Kolory pasów w judo

W judo kolory pasów są ściśle związane ze stopniem, który posiada adept. Wszelkie stopnie podzielone są na 2 kategoria. Stopnie KYU określane jako uczniowskie, w sumie jest ich 9. Droga zaczyna się od pasa koloru białego, a kończy na pasie koloru brązowego. Drugi rodzaj stopni to DAN, a więc stopnie mistrzowskie. Jest ich 10, a najwyższym jest JU DAN tzw. 10 dan. Wtedy posiadacz nosi na biodrach pas koloru czerwonego lub czarnego.

Awans na wyższy stopień pasa można osiągnąć poprzez zdanie egzaminu. Również na biały pas należy pozytywnie ukończyć egzamin. W trakcie zdawania na wyższy stopień judoka prezentuje określony przez Polski Związek Judo wachlarz technik. Od poziomu 3 KYU brane pod uwagę są wyniki sportowe.

Stopnie KYU – uczniowskie

 • 6 Kyu – pas biały pas
 • 5,5 Kyu – biało-żółty pas
 • 5 Kyu – żółty pas
 • 4,5 Kyu – żółty-pomarańczowy pas
 • 4 Kyu – pomarańczowo-żółty pas
 • 3,5 Kyu – pomarańczowo-zielony pas
 • 3 Kyu – zielony pas
 • 2 Kyu – niebieski pas
 • 1 Kyu – brązowy pas

Stopnie DAN – mistrzowskie

 • 1 DAN (SHO DAN) – czarny pas
 • 2 DAN (NI DAN) – czarny pas
 • 3 DAN (SAN DAN) – czarny pas
 • 4 DAN (YO DAN) – czarny pas
 • 5 DAN (GO DAN) – czarny pas
 • 6 DAN (ROKU DAN) – biało-czerwony pas lub czarny pas
 • 7 DAN (SHICHI DAN) – biało-czerwony pas lub czarny pas
 • 8 DAN (HACHI DAN) – biało-czerwony pas lub czarny pas
 • 9 DAN (KU DAN) – czerwony pas lub czarny pas
 • 10 DAN (JU DAN) – czerwony pas lub czarny pas